Zpět na informační servis

D61d: levnější elektřina pro chataře a chalupáře

22. dubna 2014
Text redakce PR článek

Jak ušetřit na novou sekačku nebo větší bazén? Málokdo ví, že na chatě či chalupě platí za elektřinu víc, než musí. Řada dodavatelů elektřiny zavedla mezi své produkty speciální víkendový tarif, se kterým lze ušetřit až několik set ročně. Kdy se takový tarif vyplatí a jaký přesně zvolit?

Každý vlastník rekreační nemovistosti má na výběr ze dvou tarifů. Prvním je jednotarifová sazba D01d. U té je účtována stejná cena za kWh po celý den. O něco zajímavější může být dvoutarifová sazba, která je rozlišena na nízký tarif (NT) a vysoký tarif (VT). Platnost nízkého tarifu, tj. v jaké dny a hodiny je možné ho čerpat, určuje Energetický regulační úřad. Speciální dvoutarifovou sazbu, nejčastěji pod názvem ?Víkend?, zavedla řada dodavatelů elektřiny právě pro chataře a chalupáře.

Kdy se víkendový tarif vyplatí
Nízký tarif ve víkendové sazbě běží od pátku do neděle mezi 12 až 22 hodinou. Vyplatí se zejména pokud v rekreačním objektu není žádný energeticky náročný přístroj (např. bojler). Dalším rozhodujícím faktorem je čas strávený v rekreačním objektu. Nejvíce lze ušetřit při pobytech pouze o víkendu. Při nízkých odběrech se však sazba D61d vyplatí i při pobytu z poloviny o víkendu a poloviny přes pracovní dny.

Příklady úspor s víkendovým tarifem

Pro získání víkendové sazby D61d není potřeba splnit žádné speciální podmínky. Kdo si o ni zažádá, automaticky ji dostane přidělenou. Přechod na jiný tarif je ovšem potřeba si dopředu rozmyslet, lze ho totiž provést pouze 1x za 12 měsíců. V případě delšího času stráveného na chatě či chalupě, například o prázdninách, by se mohlo vyplatit zůstat u jednotarifové sazby D01d. Pro představu uvádíme tabulku modelového srovnání cen elektřiny pro chatu v Jihočeském kraji se spotřebou 1000 kWh.

Ceny elektřiny pro chatu se spotřebou 1000 kWh
Rozdělení spotřeby 1000 kWh
Distribuční sazba
E.ON Elektřina Klasik nebo víkend ČEZ Prodej Standard nebo Víkend Comfort Pražská energetika Komfort Klasik nebo Víkend
1000 (VT)
D01d
5 651 Kč
4 995 Kč
5 971 Kč
100 (VT) + 900 (NT)
D61d
3 758 Kč
3 880 Kč 3 744 Kč
500 (VT) + 500 (NT) D61d
5 303 Kč
5 231 Kč 5 208 Kč
700 (VT) + 300 (NT) D61d 6 076 Kč
5 907 Kč 5 940 Kč


Nabídky jednotlivých dodavatelů se liší až o několik set. U E.ONu se víkendová sazba vyplatí i v případě 50% využité energie v době vysokého tarifu. ČEZ již tak benevolentní není a v takovém případě by se tarif Víkend Comfort nevyplatil. Naopak u Pražské Energetiky, která v základní jednotarifové sazbě D01d vychází nejdráže, lze s víkendovou sazbou Komfort Víkend ušetřit i tehdy, kdy je 70 % energie využito v době vysokého tarifu.

V případě rozhodnutí o přechodu na jiný tarif či k úplně jinému dodavateli je možné na internetu nalézt řadu srovnávačů. Ty dopředu ukáží, jaké nabídky jsou nejvýhodnější a zodpoví řadu otázek. Jedním z nich je například portál Ušetřeno.cz, který za pomoci jednoduché kalkulačky nabídne přehledné srovnání cen jednotlivých dodavatelů elektřiny a případnou změnu zdarma zprostředkuje.