Zpět na stavby

Centrum komplexní rehabilitace Lázně Bělohrad

15. prosince 2024
Ing. Miroslav Krajsa

Počátkem roku 2024 otevřely Lázně Bělohrad a.s. nové Centrum komplexní rehabilitace určené pacientům po cévních mozkových příhodách, s degenerativním neurologickým onemocněním nebo po operacích a úrazech pohybového aparátu. Zařízení kombinuje klasickou i přístrojovou rehabilitaci, ergoterapii a logopedii s nepřetržitou nemocniční péčí a je vyhledávaným zdravotnickým zařízením v České republice.

Autor:


Vystudoval Fakultu stavební VUT v Brně, obor pozemní stavitelství. Ve stavebnictví působí od roku 1978. Začínal jako technik a stavbyvedoucí u Pozemních staveb Gottwaldov. Od roku 1999 pracuje jako projektový manažer EUROINTERU CZ s.r.o. Je autorizovaným inženýrem pro pozemní stavby.


Moderní dvoupodlažní pavilon disponuje celkem 60 lůžky v jedno- a dvoulůžkových pokojích, sesternami, vyšetřovnami, stravovacími prostory a zázemím pro zdravotnický personál. V terapeutické části se nachází velký prostor pro ergoterapii vybavený moderními pomůckami k nácviku jemné motoriky, je zde řada sofistikovaných přístrojů pro rehabilitaci chůze, robotické přístroje, moderní elektroterapie. Svůj prostor tu mají logoped, psycholog nebo fyzioterapeuti. Pavilon je propojen se slatinnými lázněmi krytým koridorem, který klientům umožňuje přístup k provozům lázní, bazénu, kavárně a obchodu.

Architektonické řešení

Lázně Bělohrad a.s. nechaly novostavbu rehabilitačního pavilonu s kapacitou dvou lůžkových oddělení a souvisejících ambulantních provozů vybudovat za účelem rozšíření poskytovaných služeb. Cílem Centra komplexní rehabilitace je pozitivně ovlivnit celkový stav pacienta a umožnit mu navrá­tit se v co nejkratším čase k běžnému způsobu života. K tomu napomáhá intenzivní léčba a rehabilitace, kterou tu pacient může zahájit bezprostředně po opuštění nemocnice. S ohledem na tento účel vznikal i architektonický návrh budovy.  Urbanistické řešení vychází z polohy stavebního pozemku, který se nachází mezi stávajícími budovami lázní, konkrétně mezi Spa resortem Tree of Life a lázeňskou budovou Grand. Původní záměr pracoval s jejich provozním propojením spojovacími koridory, což zásadně ovlivnilo nejen hmotové, ale i dispoziční řešení budovy. Půdorys objektu připomíná zrcadlově otočenou číslici jedna, přičemž delší fasáda je rovnoběžná s přilehlou komunikací a navazuje tak na stávající hotel Grand. Kratší kolmý trakt pak opticky navazuje na budovu Tree of Life pomyslnou linií ulice. Toto řešení objektu rozděluje stavební pozemek na tři části.

První část pozemku je orientována jižním směrem k ulici Lázeňská. Plynule navazuje na prostranství před budovou Spa resortu Tree of Life a plní funkci veřejnou a reprezentativní. Tímto směrem je situován hlavní vstup do pavilonu Centra komplexní rehabilitace. Druhá část pozemku je orientována severovýchodně, směrem k rybníku Pardoubek. Je uvažována jako provozně technická, slouží k zásobování, obsluze a příjezdu sanitních vozů. Poslední severozápadní část pozemku má charakter soukromé zahrady a slouží primárně pro odpočinek a terapii pacientů nového pavilonu. Vyjít ven mohou přímo z pokojů v 1. NP, před kterými mají lavičky s výhledem na zeleň připravenou na další sadové úpravy.

Pavilon má tři podlaží, dvě nadzemní a jedno podzemní. V 1. PP jsou umístěna parkovací stání, strojovna chlazení a vzduchotechniky, šatny personálu a skladové prostory. Vjezd do podzemních garáží je po kryté rampě z jihozápadní části, z hospodářského dvora. Hlavní vstup do objektu je v úrovni 1. NP do prostoru haly s recepcí, na kterou navazuje hlavní komunikační vertikála spojující všechna patra. Vertikála vytváří rozhraní mezi lůžkovou částí hlavního traktu, orientovanou od severovýchodu na jihozápad, a ambulantní částí v kratším kolmém traktu.

Architektonické řešení Centra komplexní rehabilitace je ovlivněno stávajícími budovami areálu lázní. Prvek zaoblených rohů Spa resortu Tree of Life je uplatněn i v novém pavilonu. Fasáda je střídmá, mezi okny se rytmicky decentně profiluje a rozbíjí tak v délce svou monotónnost. Vstupní části objektu jsou odlehčené a prosklené, změnou typu fasády dochází k čitelnosti a snadné orientaci návštěvníků.

Obr. 11 Pokoj pacientů

Konstrukční řešení

Zvolený pozemek stavebníka pro výstavbu Centra komplexní rehabilitace měl podle hydrologického posudku vysokou hladinu spodní vody, která měla po dokončení stavby dosahovat úrovně cca 1,8 m nad úroveň podlahy podzemního podlaží. Po ekonomickém posouzení ceny dodávky konstrukčního systému byla proto zvolena kombinace železobetonového monolitu v systému bílé vany pro podzemní podlaží a železobetonová prefa konstrukce pro 1. a 2. NP.

Stavba pavilonu je navržena jako železobetonový prefabrikovaný skelet. V příčném směru je objekt navržen o 3 polích, v podélném směru o 10 polích. Ve vodorovném směru je konstrukce ztužena dvěma komunikačními jádry. Podzemní podlaží je celobetonové, tvořené obvodovými stěnami a stěnami komunikačních jader, vnitřními sloupy, stropní deskou s příčnými průvlaky pro vynesení sloupů nadzemních podlaží. Průvlaky v tomto podlaží jsou navrženy pouze ve středním poli. Horní podlaží jsou tvořena zděnými obvodovými stěnami, zděnými stěnami komunikačních jader a dále železobetonovými monolitickými sloupy.

Obvodové stěny 1. PP tl. 300 mm a základová deska jsou v systému bílá vana. Tloušťka základové desky je 300 mm a v místě stěn a pod sloupy je zesílena pasy, popřípadě patkami.

Sjezd do podzemních garáží je řešen rampou svažující na úroveň podlahy 1. PP. Vjezdová část je od hlavního objektu ­oddělena vodotěsnou dilatací a proti posunu konstrukcí byly osazeny nerezové dilatačními trny. Střecha je jednoplášťová plochá s hydroizolačním souvrstvím z PVC fólie. Opláštění je tvořeno omítaným kontaktním zateplovacím systémem z desek z minerální vaty.

Vnitřní dělicí příčky nadzemních pater jsou s ohledem na splnění akustických parametrů a množství instalací zejména u lůžkové části řešeny jako montované, s dvojitým opláštěním SDK deskami. V podzemním podlaží jsou příčky zděné z keramických tvárnic.

Nadzemní koridor spojující nový pavilon s budovou Grand respektuje požadovanou výšku nad upraveným terénem i napojení na 2. NP obou objektů. Koridor je tvořen příhradovou ocelovou konstrukcí a kombinací prosklené sloupko příčkové fasády a fasádních panelů KINGSPAN. Jedná se o tubus s pěti poli, kde na střední vodorovnou část navazují dvojice krajních polí ve spádu. Krajní pole obsahují rampy s podestami podle normových požadavků na bezbariérový přístup. Podporu tvoří čtyři ocelové sloupy ve tvaru písmene V, dva sloupy jsou uloženy na nosné konstrukci vjezdu do pavilonu lázeňské rehabilitační péče, dva na betonových patkách v terénu. 

Energetické a technologické řešení

Budova je navržena v energetické náročnosti B. Byl kladen důraz na dodání nejlepších možných technologií pro zajištění rovnováhy mezi energetickou náročností a komfortem provozu. Samozřejmostí je plně větrané a klimatizované vnitřní prostředí. Vodou chlazený zdroj chladu je vybaven výměníkem pro zpětné získávání tepla. Na celé budově jsou osazeny předokenní venkovní žaluzie. V rámci projektu bylo počítáno s budoucím osazením fotovoltaických panelů v plném rozsahu střechy.

Obr. 12 Místnost rehabilitace chůze s chodníkem pro diagnostiku chůze, přístrojem Zebris Rehawalk a přístrojem Walker view

Speciální technologie

Velká pozornost byla věnována především zdravotnické technologii. Nadstandardní vybavení pavilonu touto technologií se řešilo již ve fázi první studie. V rámci hrubé stavby pak probíhaly první etapy montáže závěsných systémů Erilens. Tento stropní zvedací a asistenční systém obslouží až 24 lůžek včetně vyšetřovny a čisticí místnosti. Svým rozsahem patří k větším realizacím v České republice.

Pro balneoprovoz (vodoléčbu umístěnou v 1. NP) bylo třeba zajistit vývod studené a teplé vody, odpad a elektrické zásuvky podle přesných požadavků výrobce van. Ostatní stavební příprava je stejná jako pro mokrý provoz. Obdobným způsobem se pracovalo se specifickými provozy a místnostmi, jako je např. očista pacientů nebo čisticí místnost.

Díky detailnímu zpracování realizačního projektu, byly všechny nutné přípravy instalací v průběhu stavby včas realizovány. Páteřní rozvody instalací jsou vedeny v rozebíratelném podhledu centrální chodby a vše je tak plně přístupné pro údržbu.

Realizace stavby 

Centrum komplexní rehabilitace v Lázních Bělohrad je zdravotnické zařízení s lůžkovým provozem. Z požárního hlediska jsou lůžkové části zařazeny do přísné kategorie LZ2, čemuž odpovídá i použití speciálních materiálů pro odpovídající provoz. Realizace objektu vycházela z jeho funkce. Například většinu ploch pokrývá vinyl nebo keramická dlažba pro snadnou údržbu s důrazem na maximální čistotu. Jedním z kritérií bylo také pohodlí klientů, na kterém zadavateli záleží.

Centrum komplexní rehabilitace je vybaveno nejmodernějšími technologiemi pro rehabilitaci a léčbu pacientů. Objekt má vlastní trafostanici a pro výpadky proudu vlastní diesel generátor. Teplo je přivedeno z nedaleké plynové kotelny v areálu lázní a v budově je osazena předávací stanice tepla. Všechny pobytové a pracovní místnosti jsou na základě měření a regulace trvale větrány, případně chlazeny.

V rámci hospodářského dvoru vzniklo nové zázemí pro zaměstnance a nové skladové prostory obslužné zvedací plošinou. Pro odvod dešťových vod byla vybudována retence s řízeným odtokem. Část splaškové kanalizace je svedena gravitačně, ze snížené části suterénu jsou splašky přečerpávány.

Oproti jiným stavbám je možno vyzdvihnout hlavně rozsáhlé zpracování strukturované kabeláže, uzavřený televizní okruh (CCTV) a elektronické kontroly vstupů, které jsou v celém objektu bezklíčové. Všechny uzamykatelné dveře jsou řešeny elektromechanickými zámky přístupnými na karty. Dalším typickým systémem určeným pro nemocniční provoz je systém Komunikace pacient–sestra.

Harmonogram výstavby byl plánován na 24 měsíců od zahájení k uvedení do provozu. V průběhu nastaly dvě překážky, které mohly ovlivnit termín dokončení a cenu díla.

Ta první vyvstala hned v začátku výstavby. Skutečný přítok vody do stavební jámy byl cca 20x vyšší než přítok stanovený podrobným inženýrskogeologickým a hydrogeologickým průzkumem. Množství podzemní vody značně ovlivnilo náklady projektu a harmonogram následných prací, který se hned na startu zpozdil o jeden měsíc. Další fáze, kterou byl skelet objektu, vytvořila během realizace časovou rezervu. Montáž skeletu a vyzdívky probíhaly současně. Harmonogram prací se během hrubé stavby podařilo srovnat.

Druhou překážkou byl původní realizační projekt z let 2017 až 2019. Před samotnou výstavbou Centra komplexní rehabilitace ale začaly Lázně Bělohrad a.s. provozovat rehabilitační lůžka ve stávajícím objektu. Díky tomu získaly praktické poznatky, které nechaly zapracovat do projektové dokumentace přímo v průběhu realizace. Změny se ve stejnou dobu rovnou promítaly do stavby.

I přes zmíněné komplikace se podařilo původní stanovenou cenu dodržet a na žádost stavebníka zkrátit dobu výstavby na minimum. Stavba byla úspěšně realizována v období od května 2022 do prosince 2023.

Obr. 10 Závěsný systém Erilens určený pro manipulaci s imobilními pacienty a nácvik chůze v rámci rehabilitačních cvičení

Zkušenosti s provozováním stavby

Uplynulý téměř rok provozu Centra komplexní rehabilitace v Lázních Bělohradě potvrdil správnost zvolených architektonických a technických řešení. Celý objekt je koncipován bezbariérově, což umožňuje snadný pohyb nejen klientům, ale také sanitářům, kteří je mohou pacienty přemístit do všech částí budovy přímo na lůžku, což značně usnadňuje jejich přijímání přímo z nemocnic.

Mobilitu v 1. a 2. NP zajišťuje klientům závěsný systém Erilens, který umožňuje přesun osob z pokojů přes chodby až do vodoléčebných prostor, čímž usnadňuje běžné hygienické procedury. Systém slouží nejen k transportu, ale i k nácviku chůze, což je klíčové pro obnovení pohybových funkcí pacientů po vážných úrazech či operacích. Tento technický prvek výrazně usnadňuje práci zdravotního personálu a zvyšuje komfort klientů, aniž by narušil estetiku interiéru.

Počáteční problémy s průsakem vody do suterénu se v průběhu stavby podařilo odstranit, takže může plně sloužit jako parkoviště pro 30 vozů. Zároveň je zde shromaždiště biologického odpadu a ­prostor pro zásobování, díky kterému jsou tyto provozně technické činnosti ukryty před zrakem klientů.

V novém pavilonu s nejmodernějším rehabilitačním vybavením (např. přístroj Vibramoov, Myro, Glorehu, Armeo Spring, elektronická bradla, Zebris, Walker view, Omego a další), našly během prvních měsíců provozu pomoc už stovky pacientů.

Závěr

Stavba zanechala výjimečnou vzpomínku díky vynikající koordinaci projektantů, stavebníka Lázně Bělohrad a.s. a všech subdodavatelů. Díky tomu se podařilo dílo dokončit a předat do užívání o čtyři měsíce dříve. Bezchybná byla i finální spolupráce stavebníka se všemi orgány státní správy, které o uvedení do provozu rozhodovaly.

Identifikační údaje

Název stavby: Centrum komplexní ­rehabilitace Lázně Bělohrad

Stavebník: Lázně Bělohrad a.s., Lázeňská 165, Lázně Bělohrad

Projektant: Ing. Luděk Tomek, LT PROJEKT a.s.

Architektonické řešení: Ing. arch. Pavel Hude, Ing. arch Dagmar Pokšteflová

Hlavní inženýr projektu: Ing. Jan ­Kocmánek

Stavební řešení a koordinace: Ing. Václav Křepelka

Správce stavby: EUROINTER CZ s.r.o., Brno

Hlavní manažer projektu, hlavní ­stavby­vedoucí: Ing. Miroslav Krajsa

Zástupce manažera projektu: Ing. Zbyněk Tvrdý

Technický dozor: Ing. Jiří Kratěna

Doba realizace: 05/2022 – 12/2023