Zpět na stavby

AFI Karlín Butterfly

14. května 2018
Dipl. arch. David R. Chisholm

Karlín je zajímavou a pestrou pražskou čtvrtí s dobrým urbanistickým měřítkem. Jeho charakter je přátelský a kultivovaný, plný života, rozmanitosti a kultury. Toto bývalé pražské předměstí leží v údolní nivě Vltavy mezi Libní a Novým Městem a jeho hranice jsou vymezeny Vltavou, Těšnovem, úpatím vrchu Vítkov, oblastí Švábky a Libeňským mostem. Karlín se v posledních deseti letech nachází ve fázi mohutného rozvoje i přerodu a je vynikajícím příkladem úspěšné regenerace s výjimečným počtem přeměněných brownfieldů a průmyslových areálů.

Autor:


Jeden ze zakladatelů mezinárodně působící architektonické kanceláře CMC architects. Partnery Davida R. Chisholma a Víta Máslo spojuje zkušenost vlastní třicetileté profesionální praxe. David Chisholm spolupracoval se slavnými architekty a inženýry, jako jsou Ateliers Jean Nouvel (Francie), Gehry Partners (USA) a MVRDV (Nizozemsko).

V kontextu Karlína, kde se mísí rezidenční bloky s původními továrnami (solitéry), tkví jedinečnost pozemku a stavby AFI Karlín Butterfly ve třech podstatných bodech. Budova tvoří zakončení axiální ulice procházející celou čtvrtí podél úpatí Vítkova, nachází se na rozhraní zástavby ortogonálních bloků a bloků s diagonální geometrií s dominantou školy na Lyčkově náměstí, se kterou souzní, a jako jedna z mála nových administrativních budov se těší výhodné poloze v těsné blízkosti a majestátnosti zeleně vrchu Vítkova. Moderní budova, koncipovaná jako „přátelská“ a příjemná na pohled, je obklopena čtyřmi tematickými zahradami – sever (zima), jih (léto), východ (jaro) a západ (podzim). Tyto veřejně přístupné zahrady k sobě lákají návštěvníky, iniciují dialog mezi budovou, čtvrtí i lidmi žijícími a pracujícími v sousedství.

Architektonické a technické řešení

Překvapivý tvar budovy, odlišný od sousední zástavby, je založen na čtyřech elipsách spojených do dvou křídel se středovým atriem. Tvar byl navržen jako koncepční spojení dvou protichůdných fenoménů. Reaguje na historii strojírenských továren Karlína – reminiscencí pístů – a zároveň asimiluje organický charakter Vítkova. Výsledkem je identita budovy s bohatě vypracovanými detaily fasád, otevřenými zahradami a přátelským naladěním ke svému okolí. AFI Karlín BUTTERFLY byla pojata jako inteligentní budova, s jasným ekologickým cílem získat nejen co nejvyšší hodnocení v rámci dosažení nízké energetické náročnosti, ale též poskytnout vizuální a fyzický komfort svým uživatelům a návštěvníkům. Byla navržena s cílem vytvořit místo s vlídným pracovním prostředím a s lidským měřítkem. Výsledná budova má téměř barokní charakter, kde se snoubí pohybová energie s klidným sebevědomím a důvěrou, jako by v místě budova stála odjakživa.

Fasády
Dynamiku AFI Karlín Buttterfly podporují její fasády, proměňující stavbu v živý organismus, který roste, mění se a pohybuje v čase. Zároveň fasády budovu izolují a produkují do nejbližšího okolí kyslík. Vertikální zelené zahrady také vylepšují akustické podmínky v nejbližším okolí. Technicky je fasáda tvořena několikavrstvým závěsným stě nov ým systémem složeným z v ysoce k valitní ho trojitého zasklení s pokovenou vrstvou, vnějších elektricky ovládaných textilních žaluzií, kovových izolovaných panelů KINGSPAN a více než 40 000 živých rostlin s automatickým zavlažováním. Přirozené větrání zajišťují kovové panely v systému zasklení. Centrální atrium bylo řešeno jako prostor, kterým budova „dýchá“, kde mohou lidé vyjít ven, a přitom být stále uvnitř. Je to multifunkční prostranství s duální psychologií – obvykle místo k rozjímání, kde člověka obklopují křivky, objímá zeleň a uklidňuje zvuk tekoucí vody – ale může to být i aktivní, živé a kulturní místo pro konání různých akcí.

Funkce
Z hlediska funkce je AFI Karlín Butterfly typický developerský projekt s přízemím určeným pro maloobchodní využití, prezentační místnosti (showroomy), obchody, kavárny a restauraci. Budova nabídne svým uživatelům vybavenost, čímž podpoří ve zdejší čtvrti společenský uliční život. V přízemí v Pernerově ulici (severní fasáda) budou maloobchodní jednotky, obchody a kavárna; na jižní straně, směrem k Vítkovu, budou showroomy a restaurace, kuchyň a kanceláře správy budovy. Nad přízemím se nacházejí čtyři podlaží s otevřenými kancelářskými prostory typu open space s přibližně 1980 m2 užitných ploch na každém podlaží v kterémkoli křídle, které lze rozdělit až na maximálně osm nájemců. Jedná se o strategii flexibility, v níž se budova může přizpůsobit jakémukoli vývoji a požadavkům trhu. Dvě podzemní podlaží jsou primárně určena pro parkování, dále pak pro technické prostory a je v nich i možnost umístění archivů.

Parkování/služby
Vjezd a výjezd do garáží je řešen jihovýchodně od budovy samostatně umístěnou krytou rampou s příjezdem z Pernerovy ulice. Krátkodobé parkování na povrchu je umožněno jednak vedle vjezdu do podzemních garáží a dále za budovou s vjezdem z Korybutovy ulice. Celkový požadavek na parkování přibližně 300 vozidel je plně zaručen v dvoupodlažních garážích. Služby a odvoz odpadků jsou zajištěny z Korybutovy ulice nebo z první úrovně parkingu.

Environmentální řešení
Záměrem projektu AFI Karlín Butterfly nebylo pouze realizovat atraktivní, zelený, originální a unikátní projekt, ale také nabídnout na trhu inteligentní budovu s ekologickou certifikací BREEAM. Cílem byla energetická úspornost a to, aby její provozní stránka a komfort byly podporovány ekologickou kvalitou. Geometrie a orientace budovy AFI Karlín Butterfly nepochybně přispívá ke snižování tepelných zisků, jelikož pouze malé procento ploch je přímo orientováno na jih nebo západ. Dále jsou fasády kryty automatickým textilním stíněním, izolujícími vertikálními zahradami a vysoce kvalitním trojitým zasklením, které slouží ke snížení tepelných zisků/ztrát a tím ke snížení provozních nákladů. K zavlažování svislých zahrad se využívá recyklovaná dešťová voda zachycovaná do nádrže pod vstupní plochou. Přirozené větrání probíhá přes izolované kovové ventilační panely umístěné v cca každém druhém kancelářském modulu (2,7 m). Nejdůležitějším environmentálním faktorem této komerční kancelářské budovy je kromě její orientace a vhodně navrženého obvodového pláště především systém IBM nebo IBS počítačově řízeného topení, chlazení, větrání a osvětlení. Tento sofistikovaný systém řízení celoročně monitoruje a automaticky seřizuje spotřebu energie budovy podle venkovních podmínek a vnitřních potřeb. Pro parkové úpravy byly pečlivě vybrány původní nebo v místě obvyklé druhy rostlin, které vyžadují pouze minimální nebo dokonce žádné zavlažování. Navíc byla navržena recyklace dešťové vody a její využití jako šedé vody pro potřebu zavlažování či pro fontány.

Technologie

Chlazení
Budova je navržena s ohledem na snížení tepelných zisků a zajištění příjemného, zdravotně nezávadného vnitřního prostředí. To vedlo k návrhu a realizaci řady opatření včetně instalace několika oddělených chladicích systémů, které zajišťují distribuci chladu s ohledem na odlišné funkce a provozní potřeby, např. hlavní chladicí systém, systém chlazení serveroven nebo technologické chlazení. Zdrojem chladu pro hlavní chladicí systém je dvojice vodou chlazených kompresorových jednotek, situovaných v suterénu. Odpadní teplo z kondenzátorů pak od vádí suché chladiče umístěné na střeše budovy. Jako distribučními prvky chladu jsou upřednostněny chladicí trámy (IS) před fancoily (F CU), které zajistí rovnoměrnou distribuci chladu do prostoru bez nepříjemných proudů chladného vzduchu do prostoru obsazeného lidmi.

Topení
Vytápění budovy je zajišťováno centrálním zdrojem, v tomto případě tlakově nezávislou předávací stanicí, systémem trubních rozvodů, otopných těles s centralizovaným řízením a monitoringem. Výstupní teplota ze zdroje je řízena s ohledem na vnější teploty, tedy na základě ekvitermní regulace. Vysoce sofistikovaný systém armatur, oběhových čerpadel a čidel pak zajišťuje rovnoměrný rozvod tepla do všech částí budovy. Jako koncové distribuční prvky tepla byly upřednostněny nízké lavicové konvektory, v tomto případě bylo dbáno na tvarově kompaktní řešení, nerušící vnější vzhled budovy a zároveň umožňující snadnou údržbu.

Ventilace
Pro budovu byl navržen systém strojního větrání doplněný o větrací klapky ve fasádě, které zajišťují nouzové přirozené provětrání. Navrhovaná koncepce klimatizačních i větracích zařízení vychází z provozních účelů jednotlivých místností, z normativních kritérií a samozřejmě z požadavků uživatele. Navržená vzduchotechnické zařízení zabezpečují větrání veškerých vnitřních prostor. Pro kancelářské prostory a obchodní plochy vytváří vzduchotechnika v součinnosti s topením a chlazením ucelený systém klimatizace – umožňuje přívod upraveného čerstvého vzduchu a potřebný primární vzduch pro systém chladicích trámů. Pro restaurační provoz v přízemí byly navrženy dva oddělené systémy vzduchotechniky, které zajišťují větrání a eliminaci tepelných zisků pro vytvoření optimálních podmínek vnitřního prostředí, jak v zákaznické, tak i technologické části provozu, a to bez vzájemného ovlivňování. Jednotlivá strojní zařízení jsou umístěna na střeše budovy za akustickými clonami, které jednak zabezpečují minimální únik hluku do okolí stavby a za druhé jsou významným prvkem fasády, zajišťujícím její kompaktní výraz. Umístění všech technologických strojů na střeše je dáno polohou budovy v záplavové zóně Vltavy.

Závěr

Představujeme si mnoho míst, objektů a prostor, které by mohly přispět ke zvýšení hodnoty měst a podpoření jejich charakteru. Firma CMC architects, a.s., navrhla AFI Karlín Butterfly jako přátelskou a inteligentní kancelářskou budovu, jež si nejprve získala důvěru stavebníka AFI EUROPE a v průběhu projektu přesvědčovala o své kvalitě další, kteří se na jejím vzniku podíleli. Společně s generálním dodavatelem stavby, firmou IMOS Brno, a.s., a dodavateli částí fasád, firmami Nevšímal, a.s., a Němec s.r.o., jsme přesvědčeni, že jsme Karlínu přispěli moderní a je-dinečnou stavbou, doslova živoucí budovou, která je nepřehlédnutelná a zároveň velmi citlivě reaguje na své okolí a zapadá do něj.

Identifikační údaje o stavbě
Název stavby: AFI Karlín Butterfly
Stavebník: AFI EUROPE (CEO – Doron Klein; Chief Engineer – Ing. Jiří Vlasák; Project Engineer – Pavel Jelínek; Strategist – Renata Součková)
Architekt: CMC architects, a.s. (Dipl. arch. David Richard Chisholm, akad. arch. Vít Máslo)
Autor: Dipl. arch. David Richard Chisholm, akad. arch. Vít Máslo, Ing. arch. Martina Chisholm
Spolupráce: Ing. arch. Jan Hřebíček, Ing. arch. Daniel Sedlák
Projektant: CMC architects, a.s. a DELTAPLAN spol. s r.o. (Ing. Jiří Tulach)
Project Management: GLEEDS (Michal Vencl)
Generální dodavatel: IMOS Brno, a.s.
Fasády: Nevšímal, a.s.; Němec s.r.o. (povrchy, vertikální zahrady)
Realizace:04/2016–05/2018
Náklady: 800 mil. Kč