Zpět na materiály, výrobky, technologie

5 kroků pro spokojenost s vchodovými dveřmi do bytu

25. ledna 2023
PR článek


1. Dejte si záležet na výběru

Co byste měli mít vždy na mysli, pokud vybíráte dveře do bytu? Aby byly bezpečnostní, protihlukové a protipožární. Proč je to důležité?

Zloději nepotřebují, abyste jim ulehčovali práci. A jestli se jim něco opravdu nebude líbit, tak to bude pohled na vchodové dveře do panelového bytu s bezpečnostní třídou 3. Má ideální poměr mezi nabízenou bezpečností a cenou. Dveře s touto třídou mají centrální a pomocné zámky, na kterých si zloději vylámou zuby.

Vámi vybrané vchodové dveře do bytu s kukátkem by také měly být protihlukové. Proto si vždy ověřte, zda mají dané dveře dvojité těsnění a jsou vyrobené z materiálů, které tlumí zvuk. V ideálním případě by dveře měly zadržet hluk až o síle 44 dB.

Neméně důležitým kritériem je i protipožární třída, která by měla být alespoň El 30. Takové dveře vás totiž ochrání před šířením požáru a dají vám dostatek času k evakuaci.

2. Na odborné montáži to stojí

Vyměnit staré dveře za nové není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde o náročný úkol, který by měli dělat lidé, kteří mu rozumí. Proto je důležité, abyste si pořídili vchodové dveře do bytu s montáží a nehráli si na montážníky sami.

Odborníci používají kvalitní kotvící prvky a materiály, které mají vysokou pevnost a zaručí dlouhou životnost vchodových dveří do bytu. Správně provedená montáž tak má velký vliv na funkčnost a vlastnosti nových dveří. Určitě není nikdo, kdy by chtěl mít špatně zasazené dveře do pantů a následně riskoval řešení celé věci s pojišťovnou kvůli pojistce na byt.

3. Kromě dveří vyměňte i zárubně

Dalším prvkem, který dokáže výrazně ovlivnit funkčnost dveří, jsou zárubně. Je proto vždy nutné je vyměnit spolu s dveřmi. Proč?

-       Kvalitní vchodové dveře do bytu bývají těžké a staré panty na ně nebývají připraveny.

-       Aby byla zaručena bezpečnost, je nutné do staré zárubně navrtat spoustu nových zamykacích bodů. Zásah do zárubní z tenkého plechu by přitom mohl poškodit jejich strukturu.

-       Nové dveře ve starých zárubních nikdy nebudou těsnit tak, jak by bylo potřeba. To ovlivní kvalitu protihlukových a tepelně-izolačních vlastností.

dvere02

4. Sousedy informujte včas

Výměna dveří se bohužel bez hluku a prachu neobejde. Minimálně je potřeba odstranit staré zárubně. Proto byste měli dát včas vědět sousedům, že budou muset vydržet pár hodin hluku a sníženého pohodlí na chodbě domu. Ale nebojte se, o vzniklý nepořádek se pracovníci dodavatele dveří postarají a vše si po sobě uklidí. Tedy pokud zvolíte prověřenou a spolehlivou firmu.

5. Montáž potrvá 5 až 8 hodin

Dobře provedená instalace nových dveří zabere čas. Zkušení odborníci to zpravidla zvládnou za 5 až 8 hodin, přičemž více času většinou potřebují v případě, že je potřeba dveře namontovat do cihlového základu. I přesto ale budete mít nové vchodové dveře do bytu nainstalované za pouhý 1 den.