Rozhovory, diskuze

Nekvalitu přiznává čtvrtina firem

Vloženo: 21.12.2012  |  Aktualizováno: 21.12.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: Daniel Doležal | grafické podklady archiv autora

Společnost CEEC Research zpracovává pravidelné analýzy vývoje stavebnictví v devíti zemích střední a východní Evropy, které v současné době využívá již přes 10 000 organizací v regionu. Organizuje také Setkání lídrů stavebních společností ve vybraných zemích, jehož se účastní ministři jednotlivých vlád a generální ředitelé největších stavební firem.

Na západ, na jih, na sever i na východ od nás to jde

Vloženo: 16.10.2012  |  Aktualizováno: 16.10.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: Jan Táborský | Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.

„Můj optimizmus pro budoucnost bytové výstavby vyplývá z toho, že v České republice je statisticky velmi jasně prokázaný nedostatek kvalitních bytů, respektive český bytový fond je v porovnání se zeměmi západní Evropy stále velmi slabý,“ říká Josef Kotek, generální ředitel akciové společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, jeden z nejzkušenějších a také nejuznávanějších vrcholných manažerů v oblasti výroby stavebních materiálů.

Dobře navržená stavební konstrukce nesmí postrádat nápad a vtip

Vloženo: 25.05.2012  |  Aktualizováno: 25.05.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: Hana Dušková | Tomáš Malý, Ing. M. Trnka, CSc., Ing. Ivan Lepš, Studio LAB

Významné životní jubileum Ing. Michaela Trnky, CSc., který 27. dubna tohoto roku oslavil své sedmdesáté páté narozeniny, je příležitostí k rozhovoru, zaměřenému na jeho bohaté profesní zkušenosti v oboru navrhování ocelových konstrukcí staveb.

Stavařina je profese pro statečné

Vloženo: 25.05.2012  |  Aktualizováno: 25.05.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: Petr Zázvorka | archiv SPS v ČR

Viceprezident a nový obchodně technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Ing. Pavel Ševčík je špičkovým manažerem a odborníkem. Celou profesní kariéru věnoval především stavebnictví v severomoravském regionu. Po dokončení studií v roce 1983 nastoupil do firmy Bytostav Poruba, od roku 1992 akciové společnosti, kde prošel v průběhu devětadvaceti let řadou pozic – od asistenta mistra na stavbě po funkci ředitele společnosti, kterou vykonával čtrnáct let.

Liberalizace trhu s energiemi z pozice velkých průmyslových spotřebitelů v ČR

Vloženo: 24.05.2012  |  Aktualizováno: 24.05.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: Hana Dušková | SVPS v ČR

Ceny elektrické energie pro průmysl v ČR patří v současné době k nejvyšším v Evropě. Co je třeba podniknout pro zlepšení této pozice? Jak může český průmysl čelit světové i evropské konkurenci? Názory Sdružení velkých průmyslových spotřebitelů v ČR v následujícím rozhovoru prezentuje Ing. Roman Blažíček, jednatel společnosti LASSELSBERGER, s.r.o.

Češi staví metro v Helsinkách

Vloženo: 24.05.2012  |  Aktualizováno: 24.05.2012
Rubrika: Realizace staveb | Rozhovory, diskuze
Autor: Petr Zázvorka | archiv Metrostav a.s., divize 5

Inženýr Václav Pavlovský patří ke skupině pracovníků Metrostavu, kteří dokázali ve složitých geologických a klimatických islandských podmínkách úspěšně dokončit náročnou zakázku, jejímž předmětem byla ražba silničních tunelů, vysoce hodnocených dobrou kvalitou odvedených prací. Raziči nyní pracují ve Finsku, kde česká stavební firma spolupracuje na rozšíření helsinského metra. Za zmínku stojí, že běžná komunikace při poradách s investorem probíhá v místním jazyce, tedy ve finštině.

Nedostavěný úsek polské dálnice musí po blamáži s Číňany dokončit česká firma

Vloženo: 29.03.2012  |  Aktualizováno: 29.03.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text Petr Zázvorka | grafické podklady archiv SMP CZ, a.s.

„Po nuceném odchodu čínské firmy se na stavbě více než půl roku nepracovalo, staveniště po tuto dobu zajišťovala pouze hlídací služba a docházelo k postupné devastaci nedokončeného díla. Stavební objekty byly zanechány v různém stupni rozpracovanosti a v různé kvalitě provedených prací,“ vzpomíná Ing. Antonín Brnušák, ředitel Divize dopravní stavby SMP CZ, a.s.

Stanislav Bechyně

Vloženo: 10.03.2012  |  Aktualizováno: 10.03.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text Petr Zázvorka | grafické podklady archiv ČVUT v Praze

Narodil se 20. července 1887 v Přibyslavi, kde také navštěvoval obecnou a měšťanskou školu. Maturitu složil s vyznamenáním na reálném gymnáziu v Novém Městě na Moravě. V letech 1905–1910 studoval na odboru stavebního inženýrství České vysoké škole technické. Studia ukončil v roce 1910 druhou státní zkouškou s vyznamenáním.

Moderní výstavba na bázi technologie lehké prefabrikace dřeva v ČR

Vloženo: 10.03.2012  |  Aktualizováno: 10.03.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text Hana Dušková | grafické podklady archiv autorky

„Sendvičový systém na bázi dřeva je technologií třetího tisíciletí, kde spojení tradičního, v přírodě obnovitelného materiálu spolu s kvalitními moderními materiály vytváří systém suché výstavby, který splňuje všechny parametry současných požadavků na stavbu,“ zdůrazňuje v následujícím rozhovoru Ing. Jiří Pohloudek, obchodní ředitel  firmy RD Rýmařov s.r.o.

Bedřich Hacar

Vloženo: 12.12.2011  |  Aktualizováno: 12.12.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv ČVUT

Jméno profesora Bedřicha Hacara se možná ne zcela právem nachází poněkud ve stínu jeho slavného učitele a předchůdce, profesora Františka Kloknera. Zanícení pro vědu i vlohy pro její aplikaci v praxi však spojují obě velké osobnosti českého stavitelství natolik, že úspěch společného díla, kterým bylo především založení a úspěšné fungování ústavu nesoucího dnes Kloknerovo jméno, by bez jejich mnohaleté spolupráce nebyl představitelný.

Osobnost stavitelství Karlovarského kraje

Vloženo: 23.11.2011  |  Aktualizováno: 23.11.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: redakce | foto: Tomáš Malý

Prvním laureátem ceny Osobnost stavitelství Karlovarského kraje se stal dlouholetý manažer (i dlouholetý praktik) společnosti EUROVIA CS (dříve Stavby silnic a železnic) Jaromír Pešek. V současnosti končí svou profesní kariéru na postu ředitele oblasti Čechy západ EUROVIA CS, a.s.

Dynastie Lannů - čeští šlechtici s lopatou v erbu

Vloženo: 23.11.2011  |  Aktualizováno: 23.11.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv autora

Vojtěch (Adalbert) Lanna (1805–1866) patří k velkým postavám doby, kdy se Čechy postupně stávaly nejrozvinutější průmyslovou základnou rakousko-uherského císařství. Správně pochopil nezastupitelný význam dopravních staveb pro rozvoj území a dokázal řadu z nich úspěšně dokončit a provozovat. Jeho syn, Vojtěch rytíř Lanna (1836–1909), rozvíjel v hospodářské, kulturní i politické sféře dále otcovy aktivity. Stavební firma Lanna, která přes sto let dominovala ve svém oboru, se stala přímým předchůdcem řady současných akciových společností, působících na území ČR.

Stavebnictví on-line

Vloženo: 19.09.2011  |  Aktualizováno: 19.09.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Ve společnosti ÚRS Praha, a.s., se sbíhají nitky informací o stavebnictví na území Čech a Moravy již půl století. Nenahraditelná databáze firem, výrobků i cen umožňuje odborným pracovníkům odhadnout další vývoj v segmentech trhu i uvnitř zkoumané firmy někdy dřív, než to zaznamená vlastní management.

František Klokner

Vloženo: 26.08.2011  |  Aktualizováno: 26.08.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv Kloknerova ústavu

Pokud platí, že význam osobnosti a jejího díla lze dostatečně zhodnotit teprve s odstupem času, pak jméno profesora Františka Kloknera, významného organizátora, zakladatele české betonářské školy a zakladatele zkušebnictví a výzkumnictví v oboru stavebních hmot a konstrukcí, je i ze současného pohledu právem řazeno na přední místo v dějinách naší techniky.

Jak to bylo s projektem Čabárny?

Vloženo: 17.05.2011  |  Aktualizováno: 17.05.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Reakce
Autor: Autor reakce: Ing. arch Josef Smola

K projektu Centra ekologické výchovy, kladenské „Čabárny“ (článek Centrum ekologické výchovy mezi haldami, časopis Stavebnictví, číslo 02/11, str. 8–12, autor Ing. arch. Jan Červený), jsem se dostal díky tomu, že jsem byl osloven profesorem Janem Tywoniakem z pražské techniky, kterému byly známé moje předchozí kritické výhrady ke konceptu Sluňákova, často prezentované na přednáškách o moderních dřevostavbách.

Strana:  1   2   3   4   5   6   7   8   9 

Vybrali jsme pro vásLicence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz, jejímž autorem je EXPO DATA spol. s r.o.,
podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora- Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported .
RSS | EXPO DATA spol. s r.o., Výstaviště 1, 648 03 Brno
Líbí se nám: [4STAV.CZ] je časopis o stavebnictví. V magazinu NašeInfo.cz naleznete nejen témata: dům, byt, zahrada, sportovní potřeby, styl a krása. Rychlé pujčky bývají jednoduchým řešení při finančních komplikacích. Prostřednictvím hypotéky a hypotečních úvěrů se dá zrealizovat koupě a rekonstrukce nemovitosti. Repasované použité stroje odvedou kvalitní práci. Vinylové podlahy jsou odolné vůči vlhkosti i vodě. Vinylové podlahy jsou nepřekonatelné svou pevností a odolností. Hlavní výhodou PVC podlahy je mechanická odolnost, vhodnost pro podlahové vytápění. Příjemný pocit při chůzi poskytují dřevěné podlahy vyrábějící se z přírodních materiálů. Průvodce světem podlah.cz vás provede při výběru podlahy do bytu, domu. Matrace a rošty jsou základem pro zdravý spánek. Moderní metoda bezbolestná neinvazivní liposukce Brno odstraňuje přebytečný tuk bez operace. Účinná a trvalá depilace odstraňuje i malé chloupky. Služby v oblasti gastronomie zajišťuje Catering Brno. Stavba se zárukou.cz se spolehlivě postará o opravy, rekonstrukce vašeho domu, bytu. Pro studenty jsme přehledně seřadili studijní osnovy, kde najdete témata jako zahraniční obchod, veřejné finance a další, i humanitní obory. Pro chlazení pomocí chladicí kapaliny při obrábění kovů se dají použít kloubové plastové hadice jejíž výrobcem může být lisovna plastů. Reklamní plastové předměty jsou vhodným promo dárkem. Letní tábory 2011 najdete na rekreace-deti.eu.
časopis Stavebnictví | Expodata Brno
© 2007