arrows Právo, ekonomika arrows Kauza soudního znalce arrows Reakce arrowsCesty předcházení haváriím stropů HURDIS - k článku profesora Petra Štěpánka z čísla 11-12/07
text: Prof. Ing. Václav Rojík, DrSc., Doc. Ing. Václav Brabec, CSc.
číslo: 01/08
Cesty předcházení haváriím stropů HURDIS - k článku profesora Petra Štěpánka z čísla 11-12/07
odeslat odeslat    tisk tisk

Příčiny plošných havárií stropů HURDIS byly odhaleny a průhlednou kvantitativní analýzou zdůvodněny před více než deseti lety [1].
V publikacích [2] až [8] byly jasně formulovány tyto zásady:

  • k plošným haváriím dochází vinou nadbetonávky na desce HURDIS, a to bez ohledu na typ stropu a tloušťku nadbetonávky; není-li nadbetonávky, nehrozí porušení desek; v opačném případě existuje vážné nebezpečí havárie;
  • havárii, jejíž nebezpečí se dá obvykle jednoduše zjistit vývrtem do podhledu stropu, lze předejít opatřeními úspěšně použitými autory článku na dosud neporušených stropech a též např. na zachovalé části známého havarovaného stropu Gymnázia Jana Nerudy [2]; postupy jsou patentované úřadem průmyslového vlastnictví [9].

Smyslem předkládané reakce je upozornit na nepřesnosti a nejasnosti kolem problému, které by mohl způsobit článek „Poruchy stropních konstrukcí z desek hurdis“, uveřejněný v č. 11–12 tohoto časopisu. Čtenář by se z něj mohl mylně domnívat, že ke zjištění vlivu nadbetonávky dochází až nyní, a co je závažnější, že k odhalení nebezpečí je nutno použít postupů, které jsou zcela mimo možnosti široké veřejnosti, a navíc, že kromě navrhované nákladné sanace (zřízení další stropní konstrukce) jiné řešení není.

Výběr z publikací autorů článku na téma „Stropy HURDIS“:
[1] Znalecký posudek příčin havárie stropu HURDIS nad kotelnou PFUK v Praze 2 Albertov – únor 97
[2] Znalecký posudek příčin havárie stropu HURDIS v budově Gymnázia Jana Nerudy, Hellichova 3, Praha 1 – prosinec 01
[3] Příspěvek k diskuzi o poruchách stropů HURDIS? – čas. Stavební listy 12/01
[4] Uklidní se situace kolem stropů HURDIS? – čas. Stavitel 7/02
[5] Porušují se jen patkové stropy HURDIS? – čas. Materiály pro stavbu 8/02
[6] Míra vlivu nadbetonávky na porušení stropů – čas. Stavitel 9/02
[7] Nová norma problém neřeší (bilance tří let diskuzí) – čas. Stavitel 8/03
[8] Sanace stropů HURDIS – čas. Stavební listy 12–13/03
[9] Patentová listina č. 29487: Způsob odstranění nežádoucí napjatosti stropů zhotovených ze stropních desek HURDIS – ÚPV 5,12.01

Prof. Ing. Václav Rojík, DrSc.
Doc. Ing. Václav Brabec, CSc.

Související článek:
K reakci profesora Václava Rojíka a docenta Václava Brabce
Poruchy stropních konstrukcí z desek hurdis



Reakce











Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz, jejímž autorem je EXPO DATA spol. s r.o.,
podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora- Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported .

RSS | EXPO DATA spol. s r.o., Výstaviště 1, 648 03 Brno
© 2007